Sosyal Satış

Image title

Bildiğimiz ve anladığımız anlamda satış ve pazarlama artık ortadan kayboluyor.


Hatta aslında çoktan kayboldu ama biz belki de o değişimi daha geç anlayacağız. Alıştığımız yöntemlerden vazgeçmek çok kolay değildir. Ancak ne kadar acılı olursa olsun bir an önce bunları değiştirmek gerekiyor. Sosyal mecralardan çok bilgi alıyoruz, çok dinamik bir akış söz konusu bu kadar çok bilgi akışı hareket etmenizi engelliyor olabilir. Satış ve pazarlamanın neye doğru değiştiğini elimden geldiğince kısa ve basit anlatmaya çalışacağım:

Dijital dönüşümün herşeyi değiştirdiğini söylemeye gerek yok. Ancak bu şekli ile bile pazarlama hala belli bir pazar bölümünün hedeflenmesi ve bu hedefe yönelik faaliyetler olarak sürüyor. Hala 10 sene öncesinden kalma teklif dosyaları sadece isimler ve tarihler değiştirilerek potansiyel müşterilere gönderiliyor. Hala sosyal mecralarda satış odaklı bir yaklaşım izleniyor.

Gerçek şu ki artık potansiyel alıcılar NEYİ, NEDEN istediklerini belki de sizden çok daha iyi biliyorlar.  Burada yine çok sevdiğim bir sözü hatırlatmak istiyorum: 


“Sizin ürününüz sizin dışınızda kimsenin umrunda değil” - David Meerman Scott 


Söylediklerimin daha inandırıcı olması için Linkedin’in yaptırmış olduğu bir araştırmadan bazı verileri paylaşmak istiyorum: 


- Alıcıların %72’si bir satın alma kararı vermeden önce sosyal medyada bunun araştırmasını yapıyor. Bu araştırmayı yaparken ürün ya da marka ile ilgili referanslar ve geribildirimlere çok önem veriyor. 

- Sizin profilinizin görüntüsü ve konumuna göre alıcıların %81’i sizinle daha güçlü etkileşim kurabiliyor. Yani potansiyel alıcılar profilinizin nasıl olduğuna ve nasıl etkileşim kurduğunuza dikkat ediyor. 

- Alıcıların %87’si kendisine güvenilir biri tarafından tanıştırılan “satış uzmanına” daha olumlu yaklaşıyor. - Alıcıların %70’i problemlerinin “çözülecek olmasını” değil “çözülmüş olmasını” bekliyorlar. 

- Kurumsal alıcıların %65’i satın aldıkları kurumun içeriğinin kendi satın alma kararlarında kesinlikle etkili olduğunu söylüyorlar. 


Sosyal Satış Kavramı Neden Önemli? 

"Sosyal satış sosyal mecralarda reklam vermek anlamına gelmiyor"

Herhangi bir satış uzmanının kurumsal bir satış için ortalama 5.4 karar verici ile süreci yürüttüğünü düşünürsek artık satın alma kararları çoklu noktalardan yapılıyor. Yani bir patron bile olsa tek bir kaynaktan artık karar verilmiyor. Burada artık en önemli olan şey İlişkisel BAĞLANTILAR oluyor. İyi bağlantılar siz aktif olarak satış yapmasanız bile sizin işinizi çok rahatlıkla büyütmenizi sağlayabiliyor. Dijital dönüşüm işte burada bağlantıları daha kolay takip etmenizi, ölçmenizi ve değerlendirmenizi sağlıyor. Bu yüzden sosyal satış kavramı öne çıkıyor. 


Sosyal satışı kurumunuzda nasıl yapılandırırsınız?


1) Takımınızın çevrimiçi faydalı satış odaklı olmayan içerik paylaşması için yardımcı olun. 

2) Takımınızın sosyal medya hesaplarında profesyonel görünümlü, güncel ve etkili bilgi paylaşan profiller oluşturduğundan emin olun. 

3) Kaliteli içerik oluşturduğunuzda o içerikle etkileşim kuran profesyonelleri potansiyel müşteri olarak kabul edin ve takip edin. 

Çevrimiçi profiliniz, insanlar nasıl etkileşim kurduğunuz, hangi kalitede içerik paylaştığınız ve bunu nasıl devam ettirdiğiniz artık her zamankinden çok daha değerli hale geliyor. Bunları sadece okuyarak izlemek yerine hangi sektörden hangi uzmanlık alanından olursanız olun sosyal satışı kuvvetlendirecek planınızı hemen harekete geçirmeniz gerekiyor.